Yleistä
Pohjoisterritorion pääkaupunki Darwin sijaitsee niemellä ja sitä ympäröi meri kolmelta suunnalta. Ilmasto on lämmin ympäri vuoden ja paikalliseen elämäntapaan kuuluu paljon toimintaa ulkoilmassa. Darwin on luonnollinen portti Australian Top Endin maailmanperintökohteisiin ja päänähtävyyksiin, eli Kakadun, Litchfieldin ja Nitmilukin kansallispuistoihin sekä Tiwi-saarille ja tarunhohtoiseen Arnhem Landiin.
Australian suurin kansallispuisto, Kakadu, kattaa lähes 20 000 neliökilometriä ja on Unescon maailmanperintöluettelon kohde. Kakadun kansallispuiston savannimetsät, avoimet vesistöt, joet, tulvaniityt, mangrovepensaikot ja rantaheteiköt ovat krokotiilien ja monien kotoperäisten eläinten ja lintujen asuinpaikkoja.


Litchfieldin kansallispuistossa on runsaasti vesistöjä, jotka houkuttelevat ryömiviä, uivia ja räpytteleviä yhtä lailla pysyvästi pesiviä kuin muuttavia eläimiä. Alue on täynnä monsuunisademetsiä, kuumia lähteitä, syviä rotkoja ja mahtavia kalliohalkeamia, suuria palmulehtoja ja historiallisia tinakaivoksia.
Darwinista 80 kilometriä pohjoiseen sijaitsevilta Tiwi-saarilta löytyy tiheitä sademetsiä, hiekkarantoja sekä kirkasvetisiä puroja ja lampia. Tiwi-kansa on elänyt saarilla tuhansia vuosia ja heidän elämänsä muutti katolisen lähetysaseman rakentaminen vuonna 1911. Melville- ja Bathurst -saaret tunnetaan perinteitä kunnioittavasta aboriginaalitaiteesta.
Aboriginaalien omistama Arnhemin maa koostuu villistä rannikosta, autioista saarista, kalaisista joista, rehevistä sademetsistä, korkeista ylängöistä, jyrkistä rinteistä ja metsäisistä savanneista. Lukumäärältään pieni aboriginaaliyhteisö ja sen perinteinen kulttuuri tapoineen ovat suurelta osin säilyneet muuttumattomina.
Lue lisää
Darwin on maailman krokotiilipääkaupunki. Sekä suolaisen veden krokotiileja että makean veden krokotiileja elää ympäröivissä joissa ja mangrovealueilla enemmän kuin missään muualla Australiassa.
Litchfield on yksi Australian parhaista paikoista nähdä termiittejä. Puistossa on valtavia magnetic termite mound -rakennelmia, jotka ovat jopa kolmen metrin korkuisia ja täydellisesti idästä länteen suunnattuja. Termiitit tekevät tämän säilyttääkseen oikean lämpötilan päivän kuumuudessa.
Litchfieldin kansallispuiston metsissä kulkee Northern brushtail possum, yksi Australian sopeutuvimmista pussieläimistä. Se voi selviytyä sekä kuivissa eucalyptusmetsissä että kosteammissa laaksoissa.
Tiwi-saaret tunnetaan Australiassa nimellä the Island of Smiles. Paikalliset ovat poikkeuksellisen avoimia ja sosiaalisia, ja vierailijat kokevat usein, että ilmapiiri on lämpimämpi kuin missään muualla Pohjois-Australiassa.

